BIP

Dziennik elektroniczny

Zrealizowane projekty unijne

Licznik odwiedzin

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 


Designed by:

XXIV Rajd "Szlakiem Powstania Styczniowego" - "Grochowiska 2013"
poniedziałek, 25 marca 2013 21:04

16 marca 2013 r. w Kamedułach uczczono pamięć powstańców poległych 150 lat temu w powstaniu styczniowym. Ze zgrupowania generała Mariana Langiewicza, wysłani do Szańca po żywność i furaż, stoczyli oni śmiertelny bój z dragonami rosyjskimi kapitana Czutti. Życie straciło 20 powstańców i 7 żołnierzy rosyjskich. Poległych pochowano w zbiorowej mogile, która obecny kształt uzyskała dzięki staraniom władz samorządowych.

W 150 rocznicę owych pamiętnych wydarzeń, stajemy przy powstańczej mogile, aby oddać hołd tym, którzy nie wahali się poświęcić własnego życia w walce o niepodległość Ojczyzny. Stajemy pełni pokory i zadumy, ale także pełni wdzięczności, że ofiara ich życia, a także ofiara życia im podobnych nie poszła na marne i w listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość – powiedział burmistrz Waldemar Sikora.

Podczas uroczystości odczytany został apel poległych, złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze, oddano także salwę honorową. Na pamiątkę 150. rocznicy powstania styczniowego posadzono 3 sadzonki dęba.

Główne uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe odbyły się tradycyjnie na Grochowiskach. Głównym punktem uroczystości była rekonstrukcja bitwy „Za ojców i braci kości bielejące..." w której wzięło udział blisko 200 rekonstruktorów.

W 150 rocznicę bitwy pod Grochowiskami nie mogło zabraknąć naszej Gromady Zuchowej.  27 zuchów pod opieką phm Barbary Skrzypek wzięło udział w obchodach zarówno w Kamedułach jak i na Grochowiskach. Zuchy złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicz pamięci, w ten sposób uczciliśmy pamięć poległych powstańców. Zuchy serdecznie dziękują paniom Z. Wójcik, W. Sakwie i R. Żurek za opiekę podczas rajdu. Pomocą służyli również obecni na rajdzie absolwenci naszej szkoły Łukasz Czerw i Dawid Walasek.


 

Ogłoszenia