BIP

Dziennik elektroniczny

Zrealizowane projekty unijne

Licznik odwiedzin

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 


Designed by:

Dzień Bezpiecznego Internetu
sobota, 09 lutego 2013 22:52

Internet jest wspaniały, ale trzeba z niego rozsądnie korzystać – tymi słowami rozpoczął się apel podsumowujący obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w szkole. Uczniowie z klasy V pod kierunkiem p. Jolanty Wójcik przygotowali przedstawienie pt. „Serfuję, szanuję".

Mottem przedstawienia było, aby wszyscy  uczniowie duzi i mali szanowali prawo własności w Sieci.

Internet to niewyczerpane źródło wiedzy, a osoba potrafiąca z niego korzystać może znaleźć w nim niemal wszystko, czego potrzebuje. Sam w sobie Internet nie jest ani zły, ani dobry jest po prostu narzędziem. Tak jak np. samochód, który ułatwia i przyspiesza komunikację, ale z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Nasze bezpieczeństwo jest w dużym stopniu zależne od zachowania innych ludzi. Konieczne staje się więc, zarówno na drodze, jak i w cyberprzestrzeni, stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Wiele zależy również od nas samych, nie należy więc poruszać się w Sieci nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. W samochodzie zapinamy pasy, zaś wchodząc do Internetu powinniśmy pamiętać o programie antywirusowym i firewallu. Nieznajomość zasad kultury internetowej NETYKIETY narazi nas na niechęć ze strony innych użytkowników. Jednak z używaniem Internetu wiążą się potencjalne niebezpieczeństwa, zagrażające w szczególny sposób najmłodszym jego użytkownikom."Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie" to hasło jest kluczem do większości problemów i zagrożeń występujących w Sieci.

Niestety wielu młodych użytkowników Internetu nie przestrzega tej zasady. Ponad połowa dzieci podaje obcemu swój numer telefonu, zaś niemal jedna czwarta  podaje osobie poznanej w Sieci adres zamieszkania. Dzieci bardzo często wysyłają też nieznajomym swoje fotografie.

Mimo wszystko pamiętajmy jednak:

• zalety Internetu znacznie przeważają nad jego wadami;
• ciekawość dziecka jest rzeczą naturalną;
• anonimowość w Sieci jest tylko pozorna;

Internet nie jest ani zły ani dobry, źli bywają jedynie ludzie, którzy go używają.


 

Ogłoszenia